S KÝM SE NA REFUFESTU POTKÁTE?

 

Petr Wajsar | DEVELOOPER

16:30 - 17:15, main stage

Třeskutý sólový výstup hudebního skladatele a zpěváka Petra Wajsara, aktuálního držitele Českého lva za hudbu, v nápaditém mixu elektronické hudby a ethna.

Co je develooper? Originální hudební nástroj, který je kombinací počítačového ovladače ve tvaru elektrické kytary, mikrofonu, zvukových efektů, projektoru, počítače a v neposlední řadě také tzv. loop machine, přístroje, umožňuje nahrávat, vrstvit a upravovat aktuální zvukový signál. Kromě zvukové složky ale develooper obsahuje i banku vizuálních efektů reagujících na živý zvukový signál. Můžete se tedy těšit na originální audio – vizuální představení, jaké ve stejné podobě už nikdy nikde jinde neuslyšíte a neuvidíte.

Webové stránky
Facebook


Cermaque

17:45 - 18:30, main stage

Folk pro 21. století — běsné, politické i intimní písně Jakuba Čermáka, písničkáře, básníka a režiséra, vystupujícího pod pseudonymem Cermaque.

Zatím vydal 4 básnické sbírky, knížku pro děti Do vesmíru!, která získala ocenění 3. nejkrásnější dětská kniha roku 2017, a 9 studiových alb, dvě předposlední byla nominována na hudební cenu Anděl.  Ve své tvorbě mimo jiné tematizuje také uprchlictví.

Kytaristu a zpěváka doprovodí violistka Julie Goetzová.


Ridina Ahmed

18:30 - 19:00, zAHRADA VEDLE kavárny

Ridina Ahmed je už řadu let výraznou postavou české hudební scény. Projekt HLASkontraBAS vytvořený spolu s kontrabasistou Petrem Tichým byl nominován na cenu Anděl 2016 za stejnojmenné album. A jak tvrdí britský hudební kritik Ken Hunt:“Zpěvačka” je přílis těsný výraz pro to, co dělá (...). Jsem přesvědčen, že Ridina Ahmedová vytvořila zcela svébytnou kategorii.

Webové stránky


Tibor Žida a Pavlína Matiová

16:00 - 16:30, indoor stage

Tibor Žida studoval na Konzervatoři Jaroslava Ježka obor jazzová kytara. Věnuje se soulu, R&B, gypsy jazzu, brazilské muzice a podobně laděným žánrům. Tibor Žida je kytarista, zpěvák a skladatel, kterému se daří propojovat hudební tradice (ať už tu jazzovou, či romskou) se současnými vlivy. Je zakladatelem kapely Lače manuša.

Pavlína Matiová je zpěvačka a herečka. Několik let působila na pražské muzikálové scéně a za svůj zatím největší úspěch považuje to, že zpívala jako první romská sólistka ve Dvořákově síni pražského Rudolfina. Je členkou divadelní skupiny Ara art, je členkou kapely Lače manuša a koncertuje jak v České republice, tak i v zahraničí.


Marwan Alsolaiman A Jiří Pělucha

17:15 - 17:45, indoor stage

Na Refufestu již tradičně vystoupí Marwan Alsolaiman a Jiří Pělucha s ukázkami arabského folku i klasiky ve stylu Baladi, Raks Sharki, Drum Solo, Tribal a Belly Dance, hranými na tradiční arabské nástroje. Marwan Alsolaiman pochází ze Sýrie. Do České republiky přijel v roce 1982, aby zde studoval na stavební fakultě ČVUT. Po dokončení studia v roce 1989 odjel zpět do Sýrie, ale vrátil se v roce 1997. Od té doby tu žije, pracuje a účinkuje. Jeho hlavním zaměstnáním je výuka fyziky, arabštiny a češtiny pro cizince. V roce 1997 založil v Praze vůbec první arabskou hudební skupinu v Čechách, se kterou dodnes hraje. Krom toho účinkuje také s českou kapelou hrající středověkou hudbu a pořádá dětské arabské workshopy. Marwan hraje na tyto původní arabské nástroje: loutnu, kánůn, arabskou flétnu, arabské ploché bubny a tamburíny. Jiří Pělucha je profesionální perkusionista. Za svou kariéru vystřídal celou paletu žánrů, působil v dechovém orchestru Ostravan, dixielandové kapele Žízeň, undergroundové skupině Z Veselého světa a je spoluzakladatelem hudební latinsko-americké skupiny Caribe. V současné době příležitostně účinkuje se Zoranem Gajičem a se skupinou Los Amigos. Poslední roky spolupracoval s orientální tanečnicí, kterou doprovázel na arabský buben darbuka při jejích kurzech, seminářích a vystoupeních. Ovládá také hru na conga, bonga, timbales, guiro, cajon a další perkusní nástroje na které vyučuje v Praze.

Webové stránky


Free balkan quintet

19:00 - 19:45, main stage

Free Balkan Quintet je kapela se základnou v Praze, která zpracovává lidovou hudbu balkánských zemí. Mísí ji s vlivy jazzu, soudobé hudby i volné improvizace, přičemž stále zachovává typicky balkánskou rytmiku a doplňuje ji o netradiční hudební postupy. Nápadité aranže hrají jejich autoři Tomáš Mika (kytarové banjo) a Kieren Alexander (akordeon) spolu s Milanem Jakešem (housle), Ondřejem Komárkem (kontrabas) a Jaroslavem Nogou (bicí).


Humberto Luis Solórzano Angulo

14:45 - 15:15, indoor stage

Narodil se v roce 1990 v Tarapotu, v části peruánské Amazonie. Na saxofon začal hrát ve svých devíti letech díky systému hudebního vyučování v Peru. Během svého dospívání hrál v různých profesních skupinách latinsko-americkou populární hudbu jako cumbia, merengue, salsa, ale i další žánry jako funk nebo rock. Současně studoval a pracoval jako psycholog, a proto mohl být součástí různých arteterapeutických projektů. V roce 2013 žil v Chile, Kolumbii a Mexiku, kde získal nové hudební zážitky. V Mexiku studoval Jazz Interpretation v Jazz Center of Universidad Veracruzana, kde také později získal magisterský titul za umělecký výzkum „Skladba jako nástroj pochopení rozdílů“, kde z uměleckého hlediska zkoumal fenomén amazonské tradiční medicíny.


Houpací koně

19:00 - 19:45, main stage

Houpací koně jsou hudební rocková skupina pocházející z Ústí nad Labem. Působí nepřetržitě od roku 1991. Nebo jejich slovy: „Ve srovnání s dějinami vesmíru hrajeme poměrně krátce, víc o tom říkat nechceme, není to zas tak důležitý. Během těch let jsme několikrát změnili sestavu, od roku 2015 se mezi českými, moravskými, slovenskými a berlínskými benzínkami pohybujeme takhle: Pavel Nepivoda, Martin Palaščák, Honza Strnad a Jirka Imlauf. Tím, co pro nás dělají, ale ke kapele patří i Petr Kuneš, Honza Brambůrek a Lukáš Franz, bez nich bychom to už nejspíš zapíchli na benzínce v Ústí u Globusu, ve Zdibech nebo kousek od obce Oslavička mezi Velkým Meziříčím a Třebíčí … Jsme z Ústí nad Labem, Monte Carla chudých, města, který je barevný jen pár týdnů na podzim, jinak je to místo jak z černobílý fotky, a my tyhle dvě jeho barvy máme rádi. Ve vzduchu je tady cítit Setuza i kerouakovskej svět kopců, závodních jídelen a železničních náspů. Nahráli jsme o tom aktuální desku, která se jmenuje Desolation Peak a Jacku Kerouacovi ji věnovali. Počmáraný zápisníky, první myšlenka nejlepší myšlenka, brzdařská lucerna a tak.“ Přijďte si 28. září do Invalidovny poslechnout nejen skladby z poslední desky Desolation Peak!

Webové stránky
Facebook


The Silver Spoons

21:30 - 22:15, main stage

The Silver Spoons je česká indie pop-rocková kapela z Prahy, aktivní již téměř 5 let a stálice místní hudební scény. Poté, co skupina na konci roku 2017 prošla změnami v sestavě, vydala pod vedením dvou původních členů nový singl "He's Got My Money Now", který jí dostal do mainstreamového povědomí, a který vypráví o strastiplné cestě muzikanta za úspěchem v dnešním hudebním průmyslu. I díky této skladbě si kapela vysloužila cenu Žebřík za Objev roku 2018 a vítězství v hitparádě rádia Evropa 2 rekordních 7 týdnů po sobě. Její druhý single I Need A Woman také dosáhl třech prvních míst v hitparádě. Kapela v tuto chvíli připravuje své debutové album, které začala nahrávat v Los Angeles na jaře 2018 s legendárním producentem Danny Saberem, který v minulosti produkoval jména jako The Rolling Stones, David Bowie, U2 nebo Black Sabbath.


DJ Gadjo

22:15 - 24:00, main stage

Dj Gadjo.cz je známý hlavně z vysílání Rádia 1, kde připravuje pořad Všechny hudby světa. Mnohokrát vystoupil na jednom pódiu s Fanfare Ciocarlia, Parov Stelar, Caravan Palace nebo Parno Graszt.

Jako DJ MACKIE MESSER organizuje taneční plavby na lodi bratří Formanů Swing na lodi Tajemství nebo okouzlující tančírny ve slavné Werichově vile. Letos na podzim znovu vystoupí v Londýně, Berlíně nebo v Drážďanech. „Žánrová drzost a hudba s duší“: napsal o vystoupení Gadjo.cz slovenský hudební festival Pohoda.

Webové stránky
Facebook 


Jana Šteflíčková

14.00 main stage

Jana Šteflíčková je osobitá písničkářka a herečka Studia Ypsilon. Hraje vše od punku po jazz, od velkých festivalů po malinké kavárny. Její sólové koncerty jsou vždy otevřeným, intimně hravým tvarem plným nečekaných překvapení. Nechte se Janou překvapit i vy!

Webové stránky


 

Adéla Elbel

15:15 - 16:00, main stage

Adéla Elbel je vystudovaná nederlandistka a z nizozemštiny přeložila na deset knih. Známá je ale zejména díky účinkování v hudebním duu Čokovoko a především díky svým stand-upovým vystoupením (např. v televizním pořadu Na stojáka, v brněnské stand-up comedy show NaMikrofon nebo na televizním kanálu Prima Comedy Central. 

Smooth life

17:15 - 17:45, divadelní sál

„Jemný život“ Sólový dokument, loutka a vyprávění pro 8 diváků. Příběhy a situace rodiny Palestince narozeného a vychovaného v uprchlickém táboře předvedené a zrežírované podle jeho vlastní minulosti. S dojemnou hudbou, kulinářským překvapením a mocí předmětů se dostanete velmi blízko k něčemu, co se jeví velice vzdálené. To vše je doplněno video projekcemi objektů, fotek, map, videí a zejména surových „recyklovaných“ materiálů – plechovek, drátů, papírů, dřeva, rýžových zrn – a starým dobrým vyprávěním.


Divadlo probíhá ve spolupráci s Diakonií ČCE, v rámci programu Evropské unie pro vzdělávání a osvětu (Development Education and Awareness Raising - DEAR). Spolupráce vznikla za finanční podpory Evropské unie. Za obsah tohoto díla odpovídá výlučně jeho autor a za žádných okolností jej nelze považovat za názor Evropské unie.

Antonio Cossa

16:30 - 17:15, vernisáž, chodby

Antonio Cossa je fotograf a fotožurnalista pocházející z Mozambiku, momentálně ale žijící v Praze. Fotil slavné osobnosti jako Nelson Mandela, Dalai Lama, Václav Havel, Jean Reno a mnoho dalších, pracoval pro nejrůznější média a nevládní organizace včetně UNICEFu nebo British Council. V současné době působí jako fotograf na volné noze. Nejčastěji fotí a filmuje na klasický film, který si sám vyvolává. Před nedávnem se vrátil z měsíčního výjezdu do Mozambiku, který strávil fotografováním místních klimatických uprchlíků a přeživších obětí cyklonů Idai a Kenneth, které po sobě zanechaly tisíce lidí bez střechy and hlavou a stovky mrtvých v centrálních oblastech a na severu země. Jeho práce je očitým svědectvím lidského selhávání v boji s klimatickými změnami. V roce 2020 bude o těchto problémech hovořit na klimatickém summitu OSN v Glasgow jako jeden z oficiálních řečníků!


Jana Plavec: JÁ, UPRCHLÍK

12:00:, chodby

Výstava fotografky Jany Plavec se věnuje obrazu uprchlíka, ne abstraktního pojmu z médií, ale konkrétních lidí a jejich životů zasažených uprchlictvím. Snímky vznikly při dobrovolnických výjezdech do oblastí, kde byla v uplynulých letech situace nejvyhrocenější a pomoc nejdůležitější – na chorvatsko-srbském hraničním přechodu Berkasovo, na řeckém ostrově Lesbos a v Idomeni, táboře na řecko-makedonské hranici. I když se téma postupně vytrácí z titulek denního tisku, problém utečenců zůstává stále stejně palčivý.

Jana Plavec se ve své tvorbě věnuje tématům menšin a společensky znevýhodněných jedinců, a snaží se zachytit jejich každodenní život.


 

Fireshow + divadlo

18:30 - 19:00, divadelní sál

Cirkusové vystoupení týmu mezinárodních dobrovolníků – umělců z různých evropských zemí, a lektorů pražského kroužku Cirkusárna, kteří nacvičili cirkusovou show speciálně pro RefuFest. Těšit se můžete na závěsnou akrobacii, chůdařská a žonglérská čísla i závěrečnou fire show mladých umělců z ČR, Polska, Běloruska, Německa a dalších zemí. V rámci představení vystoupí i některé děti z Cirkusárny, kde v letošním školním roce budeme nově aktivně zapojovat i děti z InBáze. Pro více informací a možnosti pro Vaše děti navštěvovat kroužek sledujte prosím facebookové stránky Cirkusárny https://www.facebook.com/Cirkusarna/ a InBáze. Informace na školní rok 2019/20 budou průběžně doplňovány.


Výstava Příběhy z Mayukwayukwa

celý den

Zajímavá, poutavá i mrazivá – taková jsou vyprávění Espoira, Jimmyho, Mwisy, Francise a Rajaba, obyvatel uprchlické osady Mayukwayukwa v západní Zambii. Jejich osudy nám umožňují nahlédnout do nedávné historie několika zemí subsaharské Afriky, ale ukazují také každodennost zambijského života, včetně výzev, kterým v současnosti čelí jak nově příchozí v osadě Mayukwayukwa, tak místní Zambijci. Příběhy jsou také doplněny základními reáliemi a historickými souvislostmi. Výstavu svými kresbami doprovodil ilustrátor Bohdan Dušek. Příběhy sesbírala autorka výstavy, která v osadě Mayukwayukwa strávila 3,5 měsíce na stáži s Charitou ČR. Výstava je součástí vzdělávacího projektu pro střední školy a širokou veřejnost. V rámci festivalu Refufest bude výstava doprovázena diskuzí s přizvanými hosty.
Facebook 


 

Debata Subsaharská Afrika - Migrace, klimatická změna a její dopady

17:45 - 18:30, debaty

Jak ovlivňují dopady klimatických změn místní obyvatele v zemích subsaharské Afriky? Mají tyto dopady vliv na migraci? Jakou roli hraje rozvojová spolupráce v možnosti zvládat tyto dopady? Mohou rozvojové projekty v DR Kongu, Zambii či Angole pomáhat bojovat se suchem či odlesňováním? Přijďte diskutovat s odborníkem na zemědělství a rozvojovou spolupráci Janem Svitálkem z Člověka v tísni a afrikanistou Vojtěchem Šmolíkem z Univerzity Hradec Králové.

Diskuze je organizována ve spolupráci s projektem Příběhy z Mayukwayukwa, jehož výstavu můžete zhlédnout na festivalu také.


 

PROMÍTEJ I TY: BOHOVÉ Z MOLENBEEKU

13:00, 16:30 - 17:15, filmový sál

Bohové z Molenbeeku Ve spolupráci s Promítej i ty, projektem Člověka v tísni, uvádíme film finské režisérky Reetty Huhtanen Bohové z Molenbeku, který v letošním roce zahájil festival Jeden svět.

Poetický film o přátelství tří dětí uprostřed bruselské čtvrti Molenbeek, místa, které po teroristických útocích v roce 2016 získalo pověst líhně islámského terorismu. „Zatímco se v ulicích Bruselu demonstruje proti terorismu, mysl chlapců nezaměstnává nic menšího než přemítání o Bohu a o bozích. Existuje Bůh? A který je nejlepší?“ (úryvek z oficiálního textu Jednoho světa) 

Ottó Bánovits: DARK CHAMBER
BALÁSZ WIZNER: CIZÍ HLASY

15:15 - 16:00, 17:45 - 18:30, filmový sál

Léto, dálniční kolony, kamiony i rodiny na cestách, svobodný celní prostor v hranicích Evropské Unie. Každoroční prázdninová klasika. Co když je ale idyla jen zdánlivá a do hry vstoupí lidské „cargo“? Krátký film mladého švédsko-maďarského režiséra Ottó Bánovitse Camera Obscura (Dark chamber) je politický, radikální a komorní současně. Přináší rekonstrukci případu, který se odehrál v létě 2015 v blízkosti rakousko- maďarských hranic.

RefuFest jej uvede společně s filmem Cizí hlasy (Idegen hangok) maďarského režiséra Balázse Wiznera, který se zamýšlí nad směsicí reakcí, emocí a stereotypů, které obestírají téma migrace a co se stane, když se příslušníci různých kultur sejdou například na tak obyčejném místě jako je dálniční odpočívadlo.

Filmy uvádíme s anglickými titulky.


 

Brian Mihaliček

18:30 - 19:00, workshopy

Brian je tanečník a reprezentuje crew DoggaClan. Věnuje se převážně funkovému stylu lockin a funk social dances.

V rámci svého workshopu vám předvede některé lehčí kroky a budete se moci naučit základy jeho oblíbeného tanečního stylu. Především se vám ale podle vlastních slov podaří předat alespoň zlomek toho, co ho na funku tolik baví.

 

udi (unknown, despised and ignorant)

18:30 - 19:00, workshopy

Mladí rappeři! Členové: M Keii (Mishel Khurshudyan), rappuje anglicky, Martape (Martin Pešek), rappuje česky; oba 17 let, oba rappují téměř dva roky. Preferované styly: trap, melodický rap, metal rap atd. Momentálně mají za sebou tři veřejné singly a účast na singlech jiných coby hosté. V plánu společný mixtape o 10+ samostatných i společných singlech, každý navíc plánuje vlastní samostatné EP o minimálně třech singlech.
YouTube Vitor Tavares Mendes

20:15 - 21:00, workshopy

Vítor Tavares Mendes se narodil v chudém ghettu Pedreira Dos Hungaros v portugalském Lisabonu kapverdským rodičům. Od roku 2010 žije se svou rodinou v Praze. Od té doby stihnul organizaci mezinárodního tanečně hudebního festivalu Afro-Bailar, vystupovat v divadle i televizi, spolupracovat s mnoha zahraničními umělci na hudebních i tanečních projektech. Stal se profesionálním Fitness trenérem, věnuje se zpěvu a velice často cestuje. Od roku 2012 se plně věnuje výuce tance Kizomba, který obohatil o Ghetto Zouk Dance metodu a každý, kdo tanec chce vyzkoušet může dorazit na pravidelné středeční lekce v pražských Holešovicích ve studiu Sector.
Na RefuFestu si vyzkoušíme právě tento tanec. Připravte se na spoustu zábavy, pozitivní energie a skvělých tipů ke zlepšení vašich tanečních dovedností, ať už se věnujete jakémukoliv tanci.


ŠírÍn Dance

14:45-14:50, 17:15-17:25, workshopy

Širín Dance je pražská skupina tanečnic, která od roku 2016 vystupuje na etnofestivalech, čajových akcích a večerech s tanci ze Střední Asie, často nazývané Tance Hedvábné stezky. Zaměřuje se na oblast Íránu, tedy tance perské, afghánské, ázerbajdžánské, arménské, bandari, uzbecké a další. Tančí v bohatých autentických kostýmech s originálními kostýmovými doplňky, často si také šaty šijí na míru podle vlastních návrhů. Choreografie vytváří Tereza Štojdlová, která tyto tance studuje přes deset let u renomovaných mezinárodních tanečníků a choreografů mezinárodně známých souborů.

Těšit se můžete na dva bloky po 10 minutách:

  • Afghánský & Perský klasický tanec

  • Perské populární tance


Výtvarná dílna

12:00, workshopy

Výtvarná dílna pro děti pod vedením lektorů z pražského komunitního centra InBáze.


FRIDAYS FOR FUTURE: OTEVŘENÁ DISKUZE O ZMĚNĚ KLIMATU

16:00 - 16:30, debaty

Fridays For Future: otevřená debata 15. března 2019 se čeští středoškoláci a středoškolačky přidali ke Gretě Thunberg a tisícům dalších spolužáků po celém světě. Od té doby se celkem čtyřikrát vydali do ulic stávkovat za změny v přístupu ke klimatické krizi a další středoškolská stávka za klima se připravuje na 20. září. Přijďte se zástupců a zástupkyň Fridays For Future ČR zeptat na to, co je zvedlo z lavic, jak vnímají změny klimatu nebo jaké se ve středoškolském věku organizují stávky.


 

Extinction Rebellion: přednáška
Změna klimatu: Míříme k vyhynutí (a co s tím dělat)

Situace je vážná. Loňské sucho byl jen začátek. Planeta je v ekologické krizi. Vědci se domnívají, že nás možná čeká rychlé zhroucení klimatu. My i naše děti čelíme velkému riziku. V této veřejné přednášce probereme nejčerstvější vědecké poznatky ohledně klimatu, vliv, jaký to může mít na naši společnost a naše životy a ukážeme, co chce dělat hnutí Extinction Rebellion, aby se situace změnila.
Všichni jste vítáni. Po přednášce bude dost času na otázky a diskuzi. Vstup je zdarma, ale pokud můžete, přispějte, prosíme, na naše hnutí Extinction Rebellion zde: Webové stránky.