PRAHA–TOČNÍK–RAKOVICE

Nejznámější RefuFest je ten pražský, ale pořádali jsme úspěšné ročníky i v regionech — v jihočeských Rakovicích a na hradě Točník. RefuFest letos slaví své čtrnácté výročí.

První ročník se konal v roce 2005 na pražském Ovocném trhu 16. a 17. září. S mottem „Vlídnost k příchozím je staletími ověřená investice do míru mezi lidmi“ se snažil o představení uprchlické a azylantské diaspory formou kulturně-společenského pouličního happeningu. Nabídl veřejnosti možnost osobně poznat uprchlíky nikoli jako ohrožující vetřelce, ale jako přátele. Na organizaci se podílely: Berkat, Česká katolická charita, Poradna pro uprchlíky, Asociace uprchlíků v ČR, Tolerance a občanská společnost, Ministerstvo vnitra ČR, ženská skupina Centra pro otázky migrace, Slovo 21 o.s., Centrum pro integraci cizinců, Organizace pomoci uprchlíkům, Multikulturní centrum, Amnesty International a dobrovolníci pracující s uprchlíky. V následujících letech se RefuFest konal na náměstí Míru, na Kampě, na Střeleckém ostrově, na Nákladovém nádraží Žižkov a v Kampusu Hybernská.

Od roku 2009 se Refufest kromě Prahy pořádal také v jihočeských Rakovicích na statku komunitního centra InBáze. Na statek dorazilo spoustu kapel mezi nimiž byly např. Daneb, DVA, Origami, All Star Refugee Band, Frida, Herky, Ekvátor nebo Kosteláček. Divadlo Líšeň a Mirotické divadlo si pro děti připravili pohádku. Cirkus Žebřík předvedl představení na chůdách a Duo Flašineto zahrálo na flašinet. Návštěvníci mohli rovněž ochutnat afgánskou, gruzínskou, kalmyckou či pákistánskou kuchyni. Na Refufestu nechyběl ani stánek s tradičními rukodělnými výrobky. Do roku 2013 se RefuFest odehrával na statku v Rakovicích. Festival si užívali nejenom místní, ale přijížděli i příznivci s Prahy a klienti z InBáze.
Roku 2014 InBáze musela statek v Rakovicích opustit a s ním skončila i tradice zde pořádaných RefuFestů. V neděli 21.6. 2015 se uskutečnil první a zatím i poslední RefuFest na hradě. Se svojí krásnou atmosférou přivítal návštěvníky hrad Točník, který místo strašidel opanovaly pohádkové postavy celého světa. RefuFest na Točníku byl zaměřen na pohádkové příběhy, které se promítaly do workshopů i do divadel. Dospělí měli možnost zúčastnit se řady přednášek a všichni ochutnávali skvělou etnickou kuchyni. RefuFest neměnil jen místo, mezi lety 2009 a 2015 se pořádal hned dvakrát do roka, jednou v Praze, podruhé v regionech. Měnila se také délka festivalu. Jedno nebo dvoudenní akce se po přesunu na Nákladové nádraží Žižkov rozrostla do dnů dokonce tří, v roce 2017 navíc s doprovodným programem o den dříve, tedy se de facto jednalo o dny čtyři. Střídala se také doba konání, září, srpen později nahradily květen a červen.

Letos se vracíme k původnímu podzimnímu termínu – září. Akci jsme rozdělili do dvou dnů —první den 27. 9. bude pouze neveřejný program pro školy, 28. 9. se na vás všechny budeme těšit v prostorách pražské Invalidovny.